Teadvelolekul põhinev stressi vähendamine ehk Mindfulness based stress reduction

Mis on MBSR (mindfulness-based-stress-reduction)? 

MBSR tuleb inglisekeelsest väljendist - mindfulness-based-stress-reduction ehk eesti keeles teadvelolekul põhinev stressi leevendamise programm. MBSR-i  programmiga alustas selle programmi looja, molekulaarbioloog, teadlane ja Massachusettsi ülikooli meditsiinikooli stressi vähendamise kliiniku asutaja Jon Kabat-Zinn (all pildil) 1979. aastal.

Sellest ajast alates on välja töötatud märkimisväärne hulk teadusuuringuid ja MBSR programmi õpetatakse nüüd üle kogu maailma. Programm, mis sai alguse rahvatervise algatusest, laienes peagi ülemaailmseks eesmärgiks toetada "paremat tervist, heaolu ja tarkust" (JKZ, 2018).

Programmi varajased uuringud aitasid luua MBSR-i kui elujõulist sekkumist paljude füüsiliste, emotsionaalsete ja psühholoogiliste seisundite korral.
MBSR toetab rahvatervise eesmärke:
* haigestumise ja haiguste ennetamine – sealhulgas vastupidavust ja tervet toimetulekut toetavate sisemiste ressursside kasvatamine;
* sekkumisena, kuna stressi vähendamine on rakendatav igas haigusseisundis;
* leevendusmõju kroonilistele pikaajaliste seisunditele, mille paranemine ei ole võimalik.

Jon Kabat-Zinn ja pühendunud õpetajate ja teadlaste kogukond on aidanud kaasa teadveloleku kasvavale liikumisele ühiskonna tavaasutustesse, nagu meditsiin, tervishoid ja haiglad, koolid, kõrgharidus, ettevõtted, vanglad, juristid ja profisport.

Nüüd pakuvad MBSR-i üle 720 meditsiinikeskuse ja kliiniku üleriigiliselt ja välismaal.

Loe rohkem Jon Kabat-Zinni kohta ja tutvu tema publiatsioonidega siin.

MBSR programmi teadusuuringud

Mindfulnessi eestvedaja Jon Kabat-Zinni uurimustöö aastatel 1979–2002 keskendus vaimu ja keha koostoimetele tervenemise eesmärgil ja teadveloleku meditatsiooni koolituse erinevatele kliinilistele rakendustele.

Tema teedrajavad uurimused kroonilise valu või stressist tingitud tervisehäirete leevendamisest meditatsiooni abil, on pälvinud mitmeid auhindu ning aidanud kaasa meditatsioonitehnikate kaasamisele meditsiinis ja psühholoogias. Neid tehnikaid rakendatakse laialdaselt nii koolides, vanglates kui ka professionaalses spordis.

Jon Kabat-Zinn ja tema kolleegid näitasid põhjapanevas uuringus, et kroonilise valuga patsiendid teatasid valu sümptomite ja elukvaliteedi paranemisest pärast MBSR programmi lõpetamist ning tulemused püsisid ka pärast 3-aastast jälgimist. Uuringud on näidanud, et keha-meele koostöös saab leevendada valu inimestel, kes võtavad igapäevaselt valuvaigisteid ja samuti vähendada ravimidoose. Seda teadlikkusel põhinevat programmi on uuritud ka kroonilise alaseljavalu raviks.

Kristel on MBSR programmi sertifitseeritud koolitaja. Sertifikaadi leiad siit. 

Vaata lisaks ja registreeru MBSR stressivähendamise koolitustele: https://zencoaching.ee/stressivahendamine/

Jon-Kabat-Zinn
Jon Kabat-Zinn
Kristel-Ditmann-1024x1024
Kristel